Strategiczna infrastruktura
Strategiczna Infrastruktura - utworzenie przestrzeni naukowej do prowadzenie doświadczeń terenowych w obszarze nauk o drobiu
Znaczący trzon nauk rolniczych na Politechnice Bydgoskiej stanowią badania w obszarze nauk o drobiu, a przede wszystkim produkcji drobiarskiej i biotechnologii drobiu. W tym zakresie realizowane są obecnie cztery projekty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), jeden projekt ze środków Unii Europejskiej (Horyzont2020), a także szereg działań badawczych pozaprojektowych. W roku 2022 blisko 40% publikacji w ramach dyscypliny zootechnika i rybactwo stanowiły prace o tematyce drobiarskiej, natomiast w roku 2023 ponad 60%. Na bazie prowadzonych prac badawczych powstał szereg prac dyplomowych, publikacji popularno-naukowych oraz doniesień konferencyjnych. Szeroki wachlarz kompetencji merytorycznych, jak i manualnych zespołu naukowców reprezentującego nauki rolnicze definiuje znaczącą pozycję Politechniki w rozwoju zootechniki. W celu utrzymania potencjału naukowego niezbędne jest stworzenie przestrzeni wpierającej środowisko naukowe w prowadzeniu badań. W ramach zakładanego celu strategicznego Wnioskodawca zaplanował postawienie na terenie należącym do Politechniki Bydgoskiej najwyższej klasy obiektu zapewniającego zasoby infrastrukturalne, przestrzeń do prowadzenia badań i tworzenia nowych koncepcji.
Jako jedno z najważniejszych zadań niniejszego projektu Wnioskodawca definiuje wsparcie obszarów, w których Politechnika predysponuje do roli lidera nauki i posiada solidne fundamenty naukowe i merytoryczne, a dających mierzalne efekty w perspektywie krótkoterminowej. Działanie takie pozwoli na rezygnację z usług obcych, które wpływają na obniżenie potencjału naukowego jednostki, a także ograniczają decyzyjność i możliwość modyfikacji w trakcie doświadczenia. Stworzona przestrzeń badawcza pozwoli również na zaangażowanie studentów i doktorantów w realizowane prace, co pozwala zdobyć nieocenione doświadczenie praktyczne. Planowane prace badawcze pozwalają na zaangażowanie wielu zespołów tj. paszoznawstwo, mikrobiologia, analityka chemiczna, tym samym zwiększając potencjał interdyscyplinarności badań.